Ocynk ogniowy – co to jest? i dlaczego jest potrzebne?

Cynk jest codziennie stosowanym pierwiastkiem w ochronie sprzętów stalowych przed działanie rdzy.
Taka metoda ochronna to ocynk ogniowy. Każda cynkownia jest zdolna do ocynku ogniowego nawet bardzo różnorodnych elementów.

konstrukcje stalowe

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Wybranie się do cynkowni jest konieczne – gdyż każdy jednostkowy fragment musi być pogrążony w fachowych wannach zapełnionych specyficzną kompozycją cynku jak i innych substancji chemicznych. Bez tego otrzymanie odpowiedniego efektu ochronnego w formie zwiększonej wydajności elementów wykonanych ze stali i ich pewnego zabezpieczenia przed działaniem rdzy jest niemożliwe.

Czemu kąpiele?

Technologia zanurzeniowa wykorzystująca ocynk ogniowy umożliwia dojście do każdej najmniejszej szczeliny w strukturze elementu stalowego – ocynk ogniowy w niskiej cenie. Roztopiony cynk w podczas kąpieli, której temperatura osiąga 450 stopni C, rozlewa się wszędzie wewnątrz podtapianego elementu.
Ocynk ogniowy, jaki dokonuje cynkownia nie jest identyczny, w efekcie warstwa cynkowa posiada zróżnicowane właściwości. Rezultat zależny jest od paru podstawowych zmiennych jak:
– Skład chemiczny wzmacnianego elementu ze stali
– Grubość i rozmiar elementu
– Całościowa grubość jak i finalny rozmiar gotowej konstrukcji.
– Zawartość takich substancji jak krzem i fosfor.
– Wymiar czasu, w którym konstrukcja zanurzony jest w kąpieli cynkowej
– Nierówności powierzchni komponentu.

Dzięki wykorzystywaniu przez cynkownie różnorodnych mieszanek do ocynku ogniowego, finalne dodatnie efekty są zauważalne w elementach ze stali od razu.
Ocynk ogniowy stwarza wytrzymałą powłokę przeciw rdzy, która przydaje nowy poziom wytrzymałości do zróżnicowanych elementów stalowych lub (chromianowanie aluminium) żeliwnych. Efekt – wzrost odporności na zmienne warunki atmosferyczne.
Warstwa cynkowa nie jest jednostajna – ma ona zakres warstwowy, dzięki temu zabieg cynkowania można repetować.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,