Jaki parametr jest najbardziej istotny podczas wybierania betonu komórkowego?

Jeśli podjęliśmy już decyzję, że surowcem na postawienie murów należącego do nas domu będzie beton, to okazuje się, że należy ponadto dobrać jego wymiary, odporność i gęstość bloczków.
Ilość obecnych na rynku wersji jest bardzo szeroka.

Wybór konkretnego typu bloczków betonu komórkowego musimy zawsze rozpocząć od ustalenia w najwyższym stopniu potrzebnej nam gęstości bloczków. Jest to najbardziej istotny parametr, który odróżnia poszczególne typy składników wykonanych z betonu komórkowego. To właśnie z gęstości w każdym przypadku pochodzą inne właściwości. Najważniejszą właściwością patrząc od strony inwestora, która wynika z gęstości jest tego typu cecha jak współczynnik przewodzenia ciepła pod nazwą „lambda”. Im ten czynnik jest ma mniejszą wartość, tym taki materiał będzie korzystniej izolować konkretny budynek przed wpływem warunków pogodowych, przykładowo zimna oraz będzie pozwalać na obniżenie faktur za ogrzewanie. Należy brać pod uwagę, że beton komórkowy o niskiej gęstości ma idealne wartości parametru lambda, dlatego też bardzo dobrze nadaje się do stosowania w budownictwie pasywnym oraz w energooszczędnym.
miejsce

Źródło: pixabay.com
beton komórkowy

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com
Jako, że od gęstości betonu komórkowego jest zależna również izolacyjność termiczna takiego betonu, to znaczy to, że posiada to wpływ także na potrzebną grubość bloczków. Ich wybór należy zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie ile powłok bloczków w murze planujemy wykonać. Dla ścian jednowarstwowych, których nie zamierzamy ocieplać, musimy dobrać nieco grubsze bloczki o relatywnie małej gęstości.

Przykładowo, żeby spełnić aktualne standardy, które dotyczą współczynnika przenikania ciepła „U”, możemy wykorzystać elementy o grubości 3,65 centymetrów oraz objętości 350 kg/cm3. Przy czym gdy zastosujemy bloczki o grubości 4 centymetrów, to otrzymamy współczynnik „U” dla murów wynoszący 0,19 W/(m2·K), zatem spełniający już standardy na rok 2021.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,