Sygnalizacja świetlna to system, który kieruje ruchem ulicznym oraz pieszych na wielu skrzyżowaniach

Ciężko wyobrazić sobie, żeby w XXI wieku, nie można było dostrzec na ulicach sygnalizacji świetlnej. Wszyscy kierujący pojazdami oraz piesi do niej się przyzwyczaili.
Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czerwone światło na sygnalizacji oznacza — stop, a zielone — jedź lub idź.

kominy

Autor: visualpun.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Sygnalizator

Autor: Michael Zanussi
Źródło: http://www.flickr.com
Wie to każde maleństwo, gdyż uczą tego już w szkole. Sygnalizator, który widzimy na niemal każdym skrzyżowaniu, nie jest zbyt skomplikowanym narzędziem. Ma często 3 kolory i jest niezbyt duży. oczywiście jego działaniem kieruje sterownik, który jest poza polem widzenia przeciętnego użytkownika drogi.

Zaintrygowała Cię tamta wiadomość? Jeśli masz chęć zobaczyć więcej, sprawdź na stronie (https://eshop.pronar.com.pl/zestaw-narzedzi-wera-2) pozostałe informacje, one też będą na ten temat.

Jest on postawiony gdzieś w okolicy i obsługuje znaczną liczbę sygnalizatorów, a nie jedynie jeden. To tam są zakodowane wszystkie ustawienia. Dokonuje tego oczywiście grupa doświadczonych informatyków. To oni trzymając się odgórnych wskazówek programują poszczególne światła. I tak przykładowo na jakimś skrzyżowaniu może mieć miejsce taka sytuacja, że po każdej stronie zielone, jak i czerwone światło, działa po równo. Czyli żadna z ulic nie wydaje się być uprzywilejowana. Bywają takie skrzyżowania, na których zielone światło zostało ustawione dłużej dla głównej drogi, aby nie nawarstwiały się tam korki. Poza tym są również sygnalizatory na fotokomórkę, które zmieniają się, kiedy podjeżdża do skrzyżowania jakiś wóz. Dla pieszych duża część świateł jest na guzik.

Wtedy auta nie muszą zatrzymywać się w momencie, gdy nikt nie ma zamiary przejść na drugą stronę ulicy. Wówczas ruch jest harmonijny. Wszystkie te ewentualności zaprogramować powinni informatycy.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,